Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodování staro-nového voliče, aneb jak si (ne)způsobit střevní koliku

4. 03. 2017 10:37:40
Staré strany, populisté, Realisté? Když přijde na lámaní chleba, hodíte hlas menšímu zlu, vyberete jednu z 5 hlavních stran s tím, že nějak bylo, nějak bude. Do voleb je (zatím) daleko, pokud ale chceme změnu, je třeba začít včas.

Pracuji v globálním technickém oboru a i když mám Česko rád a politika mě zajímá, bral jsem potenciální únik do světa jako svá zadní vrátka. To mi umožňovalo si držet odstup a brát mnohé události s humorem. Když jsme začali loni budovat rodinu, něco se změnilo. Budujete hnízdo, domov. Jakmile děti začnou navštěvovat školku, školu, získají sociální okruh (i mimo Facebook), tak odchod není tak jednoduchý.

Přemýšlel jsem, jaký život bych si pro děti představoval a komu dám hlas příště, aby to k tomu vedlo. Než se podíváme na konkrétní strany, je třeba si upřímně říct, že ty stávající už buď řekly své a pokud nejste spokojeni teď, lepší už to asi nebude, a nebo se opakovaně přes 5% nedostaly a bylo by bláhové očekávat výraznou změnu. Jediná strana, která se možná ještě plně neprojevila (naštěstí?), je ANO - zde to ponechám na vašich preferencích. Praxe mě naučila, že když člověk opravdu chce něco změnit, je nejlepší to udělat aktivně. Dokonce jsem tedy zvažoval vstoupit do politiky, jenže s kým spojit své jméno? To už není jen hodit anonymní hlas.

Než bude těsně před volbami a zase si vybereme menší zlo, podívejme se na vhodné politické ideály a zda opravdu není nikdo, kdo se k nim blíží více?
 • ​Bez extremismu - Extremismus lze (někdy) volit jako protest, ale není to dlouhodobé řešení.
 • Snížení byrokracie - Stát by měl být štíhlý. Ano, dnešní svět je komplexní a bohužel to nejspíše nikdy nebude jednoduché, my sami klademe vysoké nároky i na stát a ten musí reagovat. Ale jsme ve století jedniček a nul, aktuální trend byrokracie není dobrý a výrazně snižuje naši konkurenceschopnost.
 • Podpora podnikání a inovací - Všichni brečí, že nemáme platy jako v Německu, ale efektivita pracovního času je úplně jiná, když jde zisk do ČR, a nebo když jsme dělníci. My musíme podporovat už od dětství kreativitu, umožnit pokus a pád s možností opakování a být rádi za každého, kdo se živí a stará o sebe sám.
 • Motivující a pokrokové školství - Nemyslím tím přímo Waldorfský či jiný systém. Jiný systém bez změny obsahu nepomůže, zde prozatím nechme prostor pro soukromou nabídku. Měli bychom učit obory s budoucím potenciálem, dávat obecný základ a následně specializovat, podporovat kreativitu a zodpovědnost, spolupráci v týmu a praxi. Učit projektovému řízení, financím, obchodu, vyhledání a ověření informací, kritickému myšlení, ale i postavit před děti praktické otázky a nechat je se nad tím společně zamyslet, bez jednoznačné odpovědi - vždy to mohou dokončit s rodiči.
 • Infrastruktura je základem efektivity i konkurenceschopnosti. Silniční, finanční, telekomunikační. Společně s rozumným a stabilním daňovým a právním prostředím je klíčová, abychom byli oblíbeným centrem domácích i zahraničních firem.
 • NE Stávajícímu směru EU - Idealisticky věřím, že když je vůle, lze změnit i EU. Nebýt v EU považuji za extrémní, tedy dočasné řešení. Ale pokud se EU nepodaří reformovat, tak raději samostatně a se silnou bilaterální politikou.
 • Samostatnost​ a hrdost - Pokud se budou naši politici klanět lídrům, pokud budeme spoléhat na ochranu a pomoc od ostatních, tak jak pak mají i naši občané být hrdí a ambiciózní a spoléhat na sebe? Projeví se to třeba i ve vojenské službě (krátká, efektivní, vyučující - proč ne? Mimochodem, víte, že v Izraeli je vojenská služba jeden z článků, proč mají nejvíce start-upů na světě?).
 • Ochrana národních zájmů - Naše kultura, národní bohatství, tvrdší obchodní politika, ale i naše hranice a především střízlivá imigrační politika. Nemá smysl zavírat hranice, viz další bod, ale určitě musíme vědět, kdo jde dovnitř a musíme ho umět identifikovat a najít - a vyhostit, když nejedná v souladu s našimi zákony. Ještě k národnímu bohatství, zisk nesmí být upřednostněn před pitnou vodou či naši přírodou.
 • Global​izace je. Z pohledu pohybu, politiky i businessu. Nelze přemýšlet uzavřeně, ale je třeba být partner, ne vazal. Je to těžší cesta, ale karty ještě nejsou rozdány. Věřím, že se teď globalizace teprve plně rozjíždí a ještě si lze vybudovat roli.
 • Sociál​ní záchytná síť ano, ale jen pro potřebné - Pokud se podíváme do programů zavedených stran, jde o velmi populistický bod. Jsem sice spíše pravicový, ale život mě sociálnímu cítění postupně učí. Pro zdravé lidi v produkčním věku mějme trampolínu, ne síť a buďme nekompromisní. Naopak pro lidi, kteří už nemohou, dopřejme daleko větší blahobyt než nyní - ano, máme na to.
 • Politici, kteří budou věřit, že silný stát jim přinese dlouhodobě více, než kolik si mohou krátkodobě nahrabat - Dovolil jsem si zakončit utopistickou představou, že v politice by mohli být lidé, kteří věří, že když by z Česka bylo další Švýcarsko nebo Izrael, pomůže jim to nakonec více, než krátkodobé výhry.

Souhlasíte s těmito body? Zapomněl jsem na něco? Napište to do diskuze. Já aktuálně zvažuji prozkoumat Realisty. Zaujali mě, program budují nadějný, jen poslední dobou do toho zamíchali i populismus a lacinější gesta. Může to být krok, jak dát o sobě rychle vědět "spodním 10 miliónům", nebo to může být znak další rádoby rychlokvašky posledních let.

Autor: Zbyněk Sopuch | sobota 4.3.2017 10:37 | karma článku: 14.37 | přečteno: 404x

Další články blogera

Zbyněk Sopuch

Lék na drahé byty? Není to sociální bydlení nebo restrikce AirBnB...

Téma drahého bydlení rezonuje médii již nějakou dobu, volební debaty tomu dodaly novou energii a neustále zde zaznívá sociální bydlení či regulace investičního užívání bytu. Opravdu trh selhal a stát bude podnikat sám a lépe?

12.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 1815 | Diskuse

Zbyněk Sopuch

Zbrojit pomocí investování do ekonomiky?

Začíná se zase řešit bezpečnostní situace a velké investice do armády. Je však investice do nákupů strojů tou nejlepší možností do budoucna? A nemůže být lepší cesta, která pomůže i jinak?

3.9.2017 v 22:22 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 200 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

ČSSD - debakl za vlastní zásluhy

Ani prohra, ani propad, ale volební debakl, za který si mohou sami. A nepokora, nepoučitelnost, alibismus a pýcha, rysy, které přivedl do této partaje právě pan Paroubek. A může si říkat co chce a analyzovat kde chce.

22.10.2017 v 11:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Hnilica

ANO 2011 - volební "termonukleárka" že?

Viděl jsem v TV studiích ve tvářích moderátorů i dalších přísedících komentátorů zklamání, které nešlo zakrýt i někdy přes nepřirozeně nasazený úsměv U ČT 24 výrazně. Bylo sice přiznáváno nebývalé vítězství hnutí, ale komentáře by

22.10.2017 v 11:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Jan Dvořák

Konec čtyřletého přešlapování, vyhrňme si rukávy!

Je po volbách. Politická scéna dosud plná vášní by se měla vbrzku stabilizovat a otevřít cestu tolik potřebné normalizaci - poměrů, samozřejmě - aby mohl nastat čas pořádného makání.

22.10.2017 v 10:47 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 180 | Diskuse

Josef Nožička

Volby skončily. Kolik lidí se chystá emigrovat?

Včera skončené volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi. Co s ohledem na jejich výsledky bude následovat nyní?

22.10.2017 v 10:40 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 537 | Diskuse

Karel Stryczek

Jak vidí výsledky českých voleb volič Donalda Trumpa

Loni mi čtenáři blogů poradili naprostou většinou volit Donalda Trumpa. Učinil jsem tak v primárkách. A pak už podle vlastní úvahy i v hlavních volbách. O rok později si protestní hlas zopakovali i lidé doma v Česku.

22.10.2017 v 10:33 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 806

Jako člověk pracující v IT jsem si vedl svůj život a tvářil se, že se mě česká politická žumpa netýká. Jakmile jsem založil rodinu, něco se změnilo. Jsem pragmatik, i když lehce říznutý idealismem a chci něco změnit. A začínám zde, předložením svých názorů k roztrhání všemi ochotnými diskutéry. Sem tam možná okomentuji i nějaký technologický trend, vždyť to naši budoucnost může změnit více, než si dokážeme představit...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.